Velkommen til Osteopatiskolen

Vi holder nu til i dejlige, store og lyse lokaler i Sorø centrum. Det er nær offentlig transport og med gratis parkering uden for bygningen.

Udgangspunktet for vores uddannelse er den biodynamik, som bygger på Osteopatiens tre grundprincipper:

 

1. Kroppen er en enhed

2. Struktur og funktion påvirker hinanden

3. Kroppen er selv-helbredende

3-dags kursus
Kraniosakral systemet – vurdering og behandling

Kurset er tænkt som en grundig indsigt i, hvad kraniosakral er for en behandlingsmetode og forberedelse til dem, som overvejer at gå vores uddannelsesforløb igennem.
Dette er også et oplagt kursus til dem, som har lyst til at lære noget om kraniosakral til hjemmebrug.

Fuld beskrivelse, datoer og tilmelding 

I 2022 fejre vi, at vores skole/virksomhed fylder 20 år. Som en del af fejringen vil dette kursus være tilbudt som 2 for 1. Når du tilmelder dig, tilføj alle detaljer på personen du inviterer med i feltet 'kommentar' eller send informationerne som en e-mail.

Undervisningsmateriale fra Osteopatiskolen.com

Mennesket er en dynamisk enhed

Men selvom vores udgangspunkt til uddannelsen er biodynamik, baserer vi den på en udvidelse af det første princip, nemlig at – mennesket er en dynamisk enhed – at det ikke er muligt at adskille kroppen fra psyken og at følelser og mentale processer er lige så vigtige for kropsfunktion, som nerver og muskler er, at det ubevidste er lige så vigtig som det bevidste, når det kommer til kropslige problemer og sygdomme. Hele vores pensum vil bære præg af dette. For os er undervisning i psykologiske aspekter lige så vigtig som manuel behandling. De to aspekter kan ikke adskilles, og målet med uddannelsen er, at du lærer at møde og behandle mennesker og ikke kun deres kroppe. Vi ligger i den blidere ende inden for Osteopatiens spektrum.

Undervisningsmateriale fra Osteopatiskolen.com

På grund af at denne ændring af fokus i skolen er lige sket, er vi ikke endnu klar med alle detaljer i vores kommende program. Men den overordnede ramme bliver på 4 år med intensiv undervisning ca. 1 weekend per måned (3-4 dage ad gangen). Der vil blive fleksibilitet i programmet, hvor der tages halvt eller helt år af gangen. Dermed kan du vælge at gennemføre uddannelsen i løbet af f.eks. 6-8 år.

Uddannelse hos Osteopatiskolen

Vi vil dele uddannelsen op på tre selvstændige emner. Hvert år afsluttes med eksamen indenfor hver del:

  • Første år bliver med udgangspunkt i kraniosakral
  • Andet år med organmobilisering
  • Tredje år med parietal (muskel-skelet teknikker).
  • Fjerde år hjernen og psykosomatik - samling, uddybelse og integrering af de tre dele af uddannelsen.

Alle som har gennemført et kursus med os de sidste 19 år kan blive integreret ind i dette nye program.

Ragnar August Axelsson
MT, CST-D

post@osteopatiskolen.com